Hvězdy Hodnocení hotelu
GFX | review-logo | booking-com-logo.png   8,4/10
GFX | review-logo | tripadvisor-logo.png   4/5
GFX | review-logo | hotel-cz.png   9,1/10
GFX | review-logo | google-logo.png   4/5
GFX | review-logo | kayak-logo.png   Best Hotel

 

O hotelu

Nejsme jen hotel.

Jsme součástí historie, kulturního dědictví. Budova hotelu, který byl slavnostně otevřen v roce 1964, je
z historického pohledu považována
za unikátní.

Kámen

Kameny z rodného domu architekta Adolfa Loose, který stával na místě dnešního hotelu Continental.

Kámen
Kámen

Socha

Nejvyšší nefigurální socha akad. sochaře Olbrama Zoubka „Ptáci“.

Betonová plastika dvou pijících ptáků před vchodem do hotelu byla vytvořena v roce 1964.

Socha
Socha

Sklo

Sklářská dvojice Libenský-Brychtová a jejich kompozice.

Sklo
Sklo

Strop

Strop vytvořený v bruselském stylu je chráněnou kulturní památkou.

Strop
Strop
1961
Zahájení stavby dle návrhu architekta Zdeňka Řiháka.
1964
Slavnostní otevření hotelu.
2009
Stavba prohlášena kulturní památkou.
2018
Poslední etapa rekonstrukce.

Historie

Hotel Continental – významná architektonická realizace z počátku 60. let minulého století zařazovaná do avantgardního uměleckého proudu charakterizovaného jako bruselský styl, je zdařilou a působivou ukázkou návratu české architektury k principům moderní architektury.

Realizace stavby budovy hotelu se uskutečnila v letech 1961–1964 podle návrhu architektů ZDEŇKA ŘIHÁKA, VLADIMÍRA KOVAŘÍKA a ALOISE SEMELY.

Pro stavbu byla vybrána plocha, která vznikla asanací středu města Brna mezi ulicemi Veveří a Lidickou, kde dříve stávaly příbytky nejstarší dělnické kolonie v habsburské monarchii. Zde měl také svůj domek a dílnu kameník a sochař Adolf Loos, otec uznávaného architekta ADOLFA LOOSE, jehož rodný dům připomíná mramorová pamětní deska s iniciálami A. L. u vstupu do hotelu.

Atypická koncepce trojramenného půdorysu budovy hotelu vycházela především z té skutečnosti, že tato významná parcela s mimořádným odkazem k historii architektury města Brna nebyla příliš rozsáhlá. Architektonické řešení tedy spočívalo v dimenzování stavby do výšky patnácti podlaží tak, aby hotel kapacitně vyhovoval požadavkům na ubytování ve 124 jednolůžkových a 108 dvojlůžkových pokojích, v nichž bylo poprvé na našem území použito vytápění a větrání pomocí vysokotlaké vzduchotechniky. Trojramenný půdorys měl ještě jednu nezanedbatelnou výhodu – umožnil na jeden vertikální uzel spojů navázat krátké chodby a oboustranné pokoje, čímž se docílilo, že všechny byly osluněné.

Corbusierovsky laděný kolos spočívající na monolitických železobetonových rámech měl původně sloužit jen jako běžná turistická ubytovna, avšak názory na jeho účel se v průběhu výstavby měnily, stejně jako jeho názvy – původní strohé pojmenování Výškový hotel se změnilo na Tempo, po něm následovalo označení Brno, později Sport a teprve od roku 1963 nesl stávající název Continental. Nakonec se stal luxusním interhotelem pro zahraniční hosty, neboť především v době konání Brněnských veletrhů bylo zapotřebí zajistit dostatečné ubytovací kapacity pro návštěvníky města. Původní návrh počítal dokonce i s přistávací plochou pro vrtulníky v nejvyšším patře, umístěnou na trojúhelníkové desce nad vyhlídkovou kavárnou. Do výšky 51 metrů se tyčící stavba s lichoběžníkovými balkony a hroty lomenicové střechy nad restaurací zřetelně prokázala opodstatněnost realizace tohoto výjimečného projektu a navíc svou jedinečnou koncepcí i jednotou výrazu moderního architektonického řešení se tak přiřadila k výrazným brněnským dominantám.

Vestibul hotelu stále patří mezi nejkrásnější bruselské interiéry v České republice. V reprezentativním prostoru haly dominuje dynamický prvek zavěšeného točitého schodiště tvořeného spirálovým nosníkem lichoběžníkového tvaru, z něhož vybíhají konzolovité stupně. Schodiště je doplněno téměř neviditelným zábradlím ze subtilních kovových částí a skleněných desek. Vstupní interiér zaujme nápadnými geometrickými trojúhelníkovými segmenty stropu z profilovaného plechu nastříkanými bílým lakem, se zabudovanými původními svítidly stejného tvaru, které se prostírají na ploše téměř 180 m². Typický motiv trojúhelníků se pak opakuje i v celém objektu. Umělecký dojem bruselského stylu přitom tvoří jednotný celek s mimořádně umírněným laděním prostoru v neutrální černé, šedé a bílé barvě. Vzájemná harmonie všech těchto komponentů v kontrastu s nevšední krásou benátské dlažby ještě umocňuje výslednou podívanou. Doplňující barvou, vyskytující se nejen v interiéru budovy, ale rovněž i v jejím exteriéru, je tmavomodrá.

Přírodní materiály, především dřevo, lomový kámen a mramor, jsou použity též pro podlahy a obklady stěn. Čiré a barevné sklo vhodně dotvářejí výsledný celkový dojem, stejně tak jako umělecká díla od známých umělců, kteří se podíleli na jeho nedílném estetickém účinku. Výtvarníci ze skupiny Trasa – STANISLAV LIBENSKÝ a JAROSLAVA BRYCHTOVÁ jsou autory skleněných vitráží, hrubé ocelové vitráže autogenem vyřezal ČESTMÍR KAFKA a OTAKAR SIVERA vytvořil keramickou výzdobu. Sochu s názvem Ptáci, venkovní betonovou plastiku z bílého litého betonu potaženou cementovým štukem tyčící se do výšky deseti metrů, ztvárnil OLBRAM ZOUBEK. Tato téměř pětadvacet tun těžká nefigurativní skulptura se nachází v parčíku před hotelem.

Současnost

Budova hotelu, který byl slavnostně otevřen v roce 1964 je z historického pohledu považována za unikátní. V průběhu let docházelo k celkové postupné modernizaci - renovace pláště budovy včetně balkonů, výměna oken, přestavba recepce, kavárny a restaurace v přízemí, výstavba podzemních garáží s 80 parkovacími místy, stavba dalších kongresových prostor, kompletní rekonstrukcí prošly i všechny pokoje. V roce 2018 byla provedena zatím poslední etapa modernizace. Hotel Continental se tak nyní stal moderním městským kongresovým hotelem v centru města poskytujícím služby na výborné úrovni a pohodlné parkování.

I po změnách byl ale hotel Continental díky citlivému přístupu a zachování původních vzácných architektonických prvků zařazen do seznamu historických budov České republiky a od roku 2009 je kulturní památkou.

Současnost
Současnost
Close icon

Rezervovat konferenční místnost

Close icon

Rezervovat místo